Człowiek z blizną to kultowy amerykański film gangsterski, który od czasu swojej premiery w 1983 roku wywarł niezatarte wrażenie na widzach. Wyreżyserowany przez Briana De Palmę, z Alem Pacino w roli głównej, ten klasyczny film opowiada o dojściu do władzy kubańskiego uchodźcy Tony’ego Montany i wpływy w półświatku Miami. Publiczność była zachwycona bezkompromisowym przedstawieniem przemocy, ambicji i chciwości, które Pacino ożywił swoim kultowym występem. Ten kryminalny film, napisany przez Olivera Stone’a, jest medytacją nad naturą władzy i amerykańskim snem.

Historia opowiada o Tonym Montanie, który przybywa do Miami bez niczego na swoim koncie po ucieczce z Kuby. Szybko staje się głównym graczem w przestępczym półświatku miasta, a wrogowie wkrótce stają się przyjaciółmi. Ale dojście Tony’ego do władzy ma swoją cenę i musi wybierać między lojalnością a ambicją.

Tony Montana gra Al Pacino, który był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora. Film wyreżyserował Brian De Palma, a scenariusz napisał Oliver Stone.

Tony Montana jest głównym bohaterem tego filmu i gra Ala Pacino.

Sofia jest dziewczyną Tony’ego w filmie, graną przez Michelle Pfeiffer.

Człowiek z blizną

Scarface jest uważany za jeden z największych filmów gangsterskich, jakie kiedykolwiek powstały i wywarł duży wpływ na kulturę popularną. Wyreżyserowany przez Briana de Palmę i wydany w 1983 roku, w filmie występuje Al Pacino w roli głównej jako kubański uchodźca, który stał się gangsterem Tonym Montaną. Film śledzi dojście Tony’ego do władzy jako szefa przestępczości w narkotykowym świecie Miami i jego tragiczny upadek. Scarface jest powszechnie chwalony za swoje występy, reżyserię, efekty wizualne, historię i ścieżkę dźwiękową. W 2006 roku film został wybrany do zachowania w Narodowym Rejestrze Filmów Stanów Zjednoczonych przez Bibliotekę Kongresu jako „ważny kulturowo, historycznie lub estetycznie”.

Film był wymieniany w tekstach rapowych, grach wideo i innych formach mediów. „Office Space” okazał się porażką kasową, ale stał się kultowym klasykiem w domowych wideo, a później w telewizji kablowej. Został doceniony przez krytyków, a twórca Mike Judge otrzymał szczególne pochwały za swój debiut reżyserski. Film został później dostosowany do udanego serialu animowanego o tej samej nazwie.

Peter Gibbons to dron biurowy, którego głównymi zainteresowaniami, poza swoim ulubionym żółwiem (którego nazywa „Wykałaczką”), jest unikanie pracy i granie w gry wideo.

Ustawienie i fabuła

Scarface to kultowy film gangsterski wydany w 1983 roku, wyreżyserowany przez Briana De Palmę i napisany przez Olivera Stone’a. W filmie występuje Al Pacino jako niesławny kubański uchodźca Tony Montana, który dochodzi do władzy dzięki brutalnemu i kryminalnemu stylowi życia. Film stał się klasykiem amerykańskiego kina, znanym z intensywnej przemocy, mistrzowskiej gry aktorskiej i zapadających w pamięć cytatów. Scarface był chwalony za eksplorację konsekwencji niekontrolowanych ambicji, a także za przedstawienie ekscesów z lat 80. To opowieść o Tonym Montanie, który pochodzi z Kuby do Stanów Zjednoczonych. Zaczyna mały czas w Miami i pnie się w górę, by stać się jednym z najpotężniejszych baronów narkotykowych w Miami. Jednak to mu nie wystarcza, chce więcej. Tony i jego najlepszy przyjaciel Manny Ray próbują założyć własny biznes narkotykowy. Wkrótce zostają skonfrontowani z gangiem ulicznych zbirów, na czele którego stoi niesławny Frank Lopez, który rządzi handlem narkotykami. Tony’emu udaje się przeżyć, a także zabija Lopeza w zamian.

Postacie

Człowiek z blizną to jeden z najbardziej kultowych filmów w historii kina gangsterskiego. Od czasu premiery w 1983 roku klasyk reżysera Briana De Palmy stał się kulturowym kamieniem milowym, inspirując wszystko, od piosenek rapowych po gry wideo. Film opowiada historię Tony’ego Montany, kubańskiego uchodźcy, który zostaje potężnym baronem narkotykowym w Miami lat 80. Pomimo swojej brutalnej treści, Scarface pozostaje istotną eksploracją dynamiki władzy i ambicji w Ameryce. Na cześć 35. rocznicy, oto 35 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedziałeś o Scarface.

ORYGINALNY SCENARIUSZ ZOSTAŁ NAPISANY W CZTERY DNI. Scenarzysta Oliver Stone pracował nad innym projektem, kiedy zgodził się napisać scenariusz dla producenta Martina Bregmana. Oryginalny scenariusz Stone’a, zatytułowany „Człowiek z blizną”, został ukończony w cztery dni. SCENARIUSZ BYŁ PIERWOTNIE NAZWANY „MACHO DIPLOMACY”.

Scenariusz nosił początkowo tytuł „Macho Diplomacy” i był thrillerem politycznym o Bliskim Wschodzie. Według Stone’a napisał sześć stron, zanim go wyrzucił. Następnie zaczął pisać o młodym sportowcu, który zyskał sławę i ostatecznie został prezydentem. Później zdał sobie sprawę, że projekt był podobny do „The Mandchurian Candidate” i postanowił zrobić z niego remake oryginalnego filmu.

Wpływy filmu

Scarface to klasyczny film gangsterski, który istnieje od 1983 roku i nadal cieszy się popularnością. W filmie występuje Al Pacino jako Tony Montana, kubański imigrant, który zostaje królem narkotyków w Miami. Wyreżyserowany przez Briana De Palmę i napisany przez Olivera Stone’a film opowiada o dojściu Montany do władzy w niezwykle brutalnym świecie handlu narkotykami i zorganizowanej przestępczości. Wraz z filmem Człowiek z blizną pojawia się także w innych znanych filmach, takich jak Nietykalni, Kasyno i Forrest Gump. Oprócz bycia klasycznym filmem gangsterskim Człowiek z blizną był również jednym z najpopularniejszych filmów 1983 roku, który zarobił 65 milionów dolarów w początkowej fazie. Jego światowy dochód brutto wyniósł 45 milionów dolarów.

Po „Człowieku z blizną” Al Pacino pojawił się w wielu różnych rolach telewizyjnych, w tym w „Życiu i śmierci Petera Sellersa”, filmie biograficznym przedstawiającym życie legendarnego aktora Petera Sellersa oraz „88 minut”.

Styl wizualny

Człowiek z blizną to kultowy film gangsterski, od dziesięcioleci będący ponadczasowym klasykiem wśród fanów kina. Wyreżyserowany przez Briana De Palmę i wydany w 1983 roku, w filmie występuje Al Pacino jako Tony Montana, kubański uchodźca, który dochodzi do władzy w półświatku narkotykowym Miami. Choć początkowo spotkał się z mieszanymi recenzjami, Scarface szybko zyskał status kultowego wśród widzów szukających zabawnej narracji kryminalnej. Film był parodiowany, przywoływany i przerabiany kilka razy na przestrzeni lat, co czyni go jednym z najbardziej pamiętnych filmów swojej epoki.

Główny bohater filmu, Tony Montana, to człowiek, który ma wszystko, czego zapragnie – pieniądze i władzę. Ale historia nie dotyczy tego, jak je zdobył, ale co z nimi robi. A Tony Montana staje się złym człowiekiem, który chce jeszcze więcej.

Filmowa wersja Scarface została oparta na filmie z 1932 roku pod tym samym tytułem, w którym główną rolę zagrał Paul Muni. Film wyreżyserował Brian De Palma, a wyprodukował Martin Bregman. Scenariusz filmu napisał Oliver Stone.

Dziedzictwo

Człowiek z blizną to klasyka kina gangsterskiego, która przekroczyła czas i nadal jest aktualna we współczesnej kulturze. Wydany w 1983 roku film opowiada o dojściu Tony’ego Montany do władzy jako jednego z najbardziej znanych bossów narkotykowych w Miami. Wyreżyserowany przez Briana De Palmę, Scarface z Alem Pacino w roli głównej i wyposażony w uznaną ścieżkę dźwiękową autorstwa Giorgio Morodera. Film odniósł komercyjny sukces, przynosząc ponad 44 miliony dolarów dochodu po premierze w 1983 roku.

To nowo zremasterowane wydanie 4K Ultra HD jest pierwszym, w którym Scarface zostało wydane w tym formacie. Ten wyjątkowy transfer całkowicie zanurza cię w świecie Tony’ego Montany. Dzięki UHD możesz teraz zobaczyć więcej szczegółów na obrazach z wyraźnymi i żywymi kolorami, które wyskakują z ekranu.

Transfer 1080p również wygląda fantastycznie. Ta wersja da ci dobre wyobrażenie o tym, czego możesz się spodziewać, gdy Scarface zostanie wydany w 4K.

Wniosek

Człowiek z blizną to jeden z najbardziej kultowych i wpływowych filmów gangsterskich wszechczasów. Ten klasyczny film wyreżyserowany przez Briana De Palmę opowiada historię kubańskiego uchodźcy Tony’ego Montany, który wspina się na szczyt przestępczego półświatka Miami. Dzięki stylizowanej przemocy, niesamowitym postaciom i ostrym dialogom, Człowiek z blizną stał się trwałym symbolem amerykańskiej kultury gangsterskiej. Cechy szczególne: Człowiek z blizną: Wersja reżyserska: Brian De Palma i Oliver Stone przedstawiają swoje spojrzenie na tworzenie filmu Człowiek z blizną Człowiek z blizną na planie : Materiał filmowy zza kulis kręcenia filmu Człowiek z blizną, zawierający wywiady z Alem Pacino, Michelle Pfeiffer, Stevenem Bauerem i