Nie ma co ukrywać, że ludzie już od bardzo dawna stosują różnego rodzaju diety. Czasem powodem tego jest chęć schudnięcia, poprawienia samopoczucia, wykluczenie szkodliwych dla danej jednostki składników takich jak np. gluten w przypadku osób na niego uczulonych.
Czasem ma to jednak również charakter mocno ideologiczny. Przykładem tego mogą być weganie oraz wegetarianie, którzy chcą wykluczyć ze swojego jadłospisu mięso lub wszystkie produkty typowo pochodzenia zwierzęcego.
Podobnie jest z omawianą przez nas dietą keto, której głównym celem jest zmniejszenie tkanki tłuszczowej przywrócenie odpowiedniego działania układu sercowo-naczyniowego. Jej celem jest także zapobieganie wszelkim udarom, miażdżycy tętnic czy zawałowi serca.
PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT KETO
Ketoza to radykalna zmiana odżywiania, która bardzo intensywnie wpłynie na nasze procesy metaboliczne. Z założenia w diecie człowieka kluczową role powinny odgrywać produkty zbożowe a wszelkie tłuszcze powinny być na samym szczycie piramidy żywienia. Oznacza to, że powinno być ich dość mało i w dobrze zbilansowanej ilości.
Jednak okazało się, że bardzo duża ilość tłuszczów zastępujących węglowodany nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej a wręcz prowadzi do jej zaniku. Oczywiście jeśli nasze posiłki są bardzo restrykcyjnie zbilansowane. W ten sposób organizm pozyskuje energię z własnej tkanki tłuszczowej.
Szczegóły tego procesu są uwzględnione w książce kucharskiej dr Jana Kwaśniewskiego, który jest jednocześnie twórcą tejże diety. Oczywiście wszystko nie jest tak kolorowe jak mogłoby się wydawać bo wraz z nowym sposobem żywienia idzie także cała masa przeróżnych komplikacji organizmu.
NA CZYM GŁÓWNIE POLEGA DIETA KETO?
Podstawowym założeniem diety keto jest spożywanie dużych ilości tłuszczy oraz wyeliminowanie ze wszelkich posiłków większości węglowodanów. Wiąże się to ze znacznym ograniczeniem a nawet wykluczeniem z posiłków jedzenia zawierającego cukier w tym m.in. większości owców oraz warzyw.
Wśród składników wręcz rekomendowanych w spożywaniu w dużej ilości możemy znaleźć tłuste mięsa, ryby, wszelkie oleje, śmietanę czy masło oraz orzechy.
Aby móc zapewnić dobre samopoczucie tłuszcze muszą być produktami wysokiej jakości dlatego warto zwrócić uwagę na olej sezamowy, olej kokosowy, oliwę z oliwek, olej z awokado czy też samo masło kokosowe.
Jeśli chodzi natomiast o owoce i warzywa to warto jeść awokado, paprykę, brokuły, pomidory czy ogórki. Można sięgnąć tez po grzyby, zaleca się jednak by były one smażone na oleju.
PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DIETY KETO
UWAGA! Jest to tylko przykładowy jadłospis, który ma wam zobrazować to jak mniej więcej wyglądają posiłki. Jest on wyłącznie poglądowy dlatego nie uwzględniliśmy w nim szczegółowych informacji na m.in. temat ilości kalorii danego posiłku itp.
Śniadanie
- Dwa gotowa kurze jajka
- Kanapka z serem twarogowym tłustym (chleb dostosowany do diety keto)
- Jogurt naturalny wzbogacony o wiórki kokosowe
- Filiżanka czarnej kawy
Lunch
- Wędzona Makrela
- Ugotowane brokuły
- (Całość polana olejem z pestek winogronowych)
Obiad
- Karkówka
- Papryka
- Ogórek
- (Całość skropiona olejem lnianym)
Podwieczorek
- Smażona na oleju wątróbka z kurczaka
- Gotowane brokuły
- Jabłko
- Jogurt naturalny z wiórkami kokosowymi
Kolacja
- Pieczona gęś
- Sos śmietanowy
- Smażone brokuły
CZY ŁATWO WEJŚĆ W DIETĘ KETO?
Oczywiście wszystko może pięknie brzmieć na papierze ale jak sytuacja wygląda w praktyce? Mniej więcej tak, że dieta ketogeniczna nie niesie ze sobą samych zalet a źle prowadzona może wpędzić nas na skraj wyczerpania oraz złego samopoczucia.
Bardzo dużym problemem w prowadzeniu diety Keto jest nabrania odpowiednich nawyków żywieniowych co zdecydowanie nie należy do najprostszych rzeczy na świecie. Można to porównać do rzucania używek takich jak papierosy, alkohol czy zbyt duże ilości cukru. Jest to szczególnie uciążliwe jeśli dotychczas tak jak w przypadku większości ludzi nasz jadłospis w dużej mierze składał się z białego mięsa, ziemniaków czy klasycznego chleba pszennego.
Aby cały proces przestawienia swoich nawyków żywieniowych będziemy potrzebować bardzo dużego samozaparcia, silnej woli i nie raz wsparcia członków rodziny, z którymi mieszkamy. Bardzo ciężko jest się przemóc kiedy wszyscy wokół nas praktykują zupełnie inny styl jedzenie i konsumują to czego my sami nie możemy.
Wyobraźcie sobie, że nie możecie już nigdy słodzić swojej ukochanej kawy, herbaty czy innego napoju albo zrezygnować ze wszystkich słodkich deserów takich jak ciasta, torty i ogólnie słodycze, jest to dla większości osób bariera nie do przeskoczenia przez co kończą swoją przygodę z Keto stosunkowo szybko np. po kilku miesiącach, tygodniach a nawet dniach.
NAJWIĘKSZE WADY DIETY KETO
Jak już powyżej wspomnieliśmy, dieta keto brzmi w teorii naprawdę bardzo dobrze i atrakcyjnie. W szczególności w momencie kiedy wspominamy o wszelkich zaletach, które z niej płyną, Jednak jak zapewne każdy wie, nie ma rzeczy idealnych pozbawionych wad i dieta ketogeniczna jest to idealnym przykładem.
Posiada ona naprawdę sporo uporczywych i problematycznych wad, które są w stanie bardzo mocno wyczerpać nasz organizm w mniejszym lub większym stopniu. No dobra a co to za wady? Już mówimy.
Niewystarczająca ilość witamin i minerałów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Ze względu na prawie całkowite odrzucenie owców i warzyw nasz organizm jest prawie całkowicie pozbawiony witamin i minerałów dlatego musimy uzupełniać je poprzez zażywanie dobrze zbilansowanych suplementów.
Brak odpowiedniej ilości błonnika, który jesteśmy zmuszeni uzupełniać indywidualnie tak jak w sytuacji powyżej. Jeśli nie zostanie on dobrze zbilansowany to będziemy zmagać się ze stałymi i bardzo dokuczliwymi wzdęciami oraz zaparciami przy wydalaniu jedzenia.
Trudne przestawienie metabolizmu organizmu, praktycznie każdy lekarz czy dietetyk potwierdzi, że najgorszy jest pierwszy tydzień. Nie tylko ze względu na test naszej woli ale dlatego, że to właśnie wtedy organizm się przestawia na wcześniej wspomniany nowy metabolizm. Towarzyszą temu bardzo nieprzyjemne i dokuczliwe objawy jak trądzik, apatia, ogólne rozdrażnienie itp. Nie da się z tym niestety nic zrobić.
To oczywiście jest tylko część ze wszystkich powikłań oraz trudności jakie wynikają ze stosowania diety keto. Lista jest znacznie dłuższa i bardzo mocno zależna od danej osoby więc trzeba do niej podchodzić całkowicie indywidualnie.
NAJWIĘKSZE ZALETY DIETY KETO
Cóż, największą zaletą diety keto jest zdecydowanie znaczny spadek tkanki tłuszczowej co w znacznym stopniu usprawnia pracę serca, nerek oraz wielu innych narządów czy układów. Pomaga także mocno obniżyć ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszyć poziom cukru, cholesterolu, trójglicerydów co może zapobiec zawałom serca, udarom czy nawet miażdżycy tętnic.
Stosuje się ją także w leczeniu opornej padaczki, która występuje w szczególności u małych dzieci. Po niewielkiej modyfikacji pomaga także w bardzo skuteczny sposób leczyć cukrzycę.
Są także prowadzone badania, które wskazują, że dieta keto może mieć pozytywny wpływ podczas procesu leczenia Alzheimera, Parkinsona, autyzmu, SLA (stwardnienie zanikowe boczne), nowotworów mózgu, zaburzeniach snów czy zwykłych bólach głowy.
Jak widzicie, mimo wad (i to naszym zdaniem bardzo poważnych) są tutaj także liczne zalety, które są raczej kierowane do konkretnych grup ludzi zmagających się z różnymi problemami a nie dla osób, z kategorii „bo chcę spróbować”.
CZY DIETA KETO JEST DLA KAŻDEGO?
Absolutnie nie. Na tego typu dietę kogą przejść wyłącznie osoby, które charakteryzują się dobrym lub bardzo dobrym stanem zdrowia. Osoby, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami mogą być automatycznie skreślone z potencjalnych osób praktykujących ten tryb życia i sposób odżywiania się.
Nie jest to dieta odchudzająca!
Trzeba powiedzieć to prędzej czy później ale dieta keto nie jest dietą odchudzającą. Nie powinna być praktykowana przez osoby m.in. otyłe czy próbujące schudnąć. W szczególności jednak te pierwsze bo ich ogólny stan zdrowia już od początku nie należy do specjalnie dobrych. Jest to oczywiście bardzo duże niedopowiedzenie bo zazwyczaj jest po prostu tragiczny.
Jeśli komuś zależy na schudnięciu to ma do wyboru całą masę innych diet, które w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami są w stanie przynieść zadowalający efekt. Jeśli jesteś tego typu osoba ani ten artykuł ani omawiana dieta nie jest absolutnie dla ciebie.
Źle prowadzona dieta keto
Złe prowadzenie diety keto jest bardzo niebezpieczne bo może doprowadzić do tak zwanej kwaśnicy ketonowej, który powoduje między innymi powstawanie kamienia nerkowego i bardzo mocno wykańcza nasz organizm co uniemożliwia normalne funkcjonowanie na co dzień.
Kto jeszcze nie może stosować diety Keto?
Poza osobami otyłymi wykluczamy każdego kto ma problemy następująco z nerkami, wątrobą czy trzustką. Te organy muszą być wyjątkowo sprawne w szczególności aby móc poradzić sobie z zupełnie nowym metabolizmem i uwalnianiem ciał ketowych w tak dużej ilości jak będzie mieć to miejsce.
Tej diety powinny też unikać wszystkie kobiety w ciąży oraz te karmiące piersią bo w ten sposób możemy bardzo mocno zaszkodzić dziecku, które nie może przyjmować odpowiednich wartości odżywczych.
KONSULATCJE LEKARSKIE
Nie ma nawet mowy o prowadzeniu diety keto bez stałej konsultacji z lekarzem lub odpowiednio wykwalifikowanym dietetykiem. Jest to całkowity obowiązek, jeśli chcecie jednak działać na własną rękę to lepiej od razu zaklepcie sobie wygodne łóżko w szpitalu albo miejsce na cmentarzu. Kiedy nie macie stałej konsultacji oraz odpowiednio przygotowanego jadłospisu to skończy się to dla was bardzo źle.
Czy można zrezygnować ze stałych konsultacji lekarskich? Jak najbardziej ale po upływie przynajmniej dwóch latach praktykowania diety lub przynajmniej roku ale tylko wtedy kiedy jesteście bardzo pojętnymi osobami.
Do tego dochodzi oczywiście chodzenie na regularne badania, które są zlecane bezpośrednio przez naszego opiekuna diety (czyli wcześniej wspomnianego lekarza lub dr. Dietetyki).
Wow, awesome blog format! How lengthy have you been blogging for?
you make blogging glance easy. The full glance of your website is great, as
smartly as the content!