Ranking aptek internetowych jest zdecydowanie czymś co przyda się wszystkim osobom, które mają dość biegania po leki do punktów stacjonarnych, stania w kolejkach a na sam koniec jeszcze usłyszenia zdania w stylu „Przykro nam ale nie mamy tego leku na stanie, możemy go zamówić ale czas oczekiwania to kilka dni roboczych”.
Wątpię, że ktokolwiek ucieszyłby się na usłyszenie takiej odpowiedzi przy chęci dokonania zakupu. Wyobraźcie sobie jeszcze taką sytuację w piątek. Prawdziwy koszmar w szczególności jeśli mamcie przed sobą perspektywę spędzenia całego weekendu w łóżku.
Na szczęście istnieje coś takiego jak apteki internetowe, które są w stanie dać ci dostęp do pożądanych przez ciebie leków bez wychodzenia z domu i to w dodatku 24h na dobę. W każdym momencie możesz zamówić odpowiedni lek dosłownie w kilka minut mając z głowy stanie w kolejce i targanie się do odpowiedniego punktu medycznego w mieście.
Może to być szczególnie przydatne jeśli mieszkacie w dużych mieście takim jak chociażby Kraków. Jego powierzchnia to aż 327 km2, więc przemieszczanie się z punktu A do punktu B nie jest zdecydowanie niczym przyjemnym ani własnym samochodem ani transportem miejskim, który potrafi nieźle dać w kość. W szczególności zimą.
Ranking aptek internetowych bierzę pod uwagę wyłącznie najlepsze apteki (jak nazwa wskazuje) internetowe, które będą oceniane według następujących kryteriów wspólnych dla wszystkich. Są to kolejno; Cena leków, Obsługa strony, Czas pracy platformy, Podejście do reklamacji i innych problemów (np. uszkodzone paczki), Gratis (darmowe bonusy dla klientów), Czas realizacji zamówień, Polityka posprzedażowa (zainteresowanie klientem po zakończeniu zakupów).
Ranking aptek internetowych a cena leków w aptece internetowej
Jakie są ceny leków w Polsce? Na ten moment na szczęście nie mamy co narzekać jeśli chodzi o te najpopularniejsze. Większość z nich dostaniemy w stosunkowo niskich cenach, na które jest sobie w stanie pozwolić niemalże każdy. Jednak jeśli chodzi o medykamenty mocno specjalistyczne to już bywa różnie. Niektóre z leków będą kosztować do tych 50 zł a inne natomiast mogą być już liczone w setkach jak nie tysiącach.
Jak w najprostszy sposób możesz sprawdzić ile kosztuje poszukiwany przez ciebie lek? Oczywiście w intenecie. Sposobów na to jest kilka i każdy z nich jest dość szybki i prosty. Przede wszystkim warto poszukać indeksu z lekami. Tych jest cała masa i mogą się nieco różnić od siebie jeśli chodzi o cenę. Jednak zdecydowanie najlepszą opcją jest wejście na stronę apteki internetowej, która nas interesuje, wpisać nazwę leku i sprawdzić jego cenę.
Serdecznie polecam sprawdzić ceny w kilku różnych aptekach. Czasem może się zdarzyć, że na dany lek będzie promocja lub przecena i zakup w aptece A wyjdzie nam w mniejszym lub większym stopniu bardziej opłacalnie niż w aptece B. Jednak jeśli nie chce ci się tego robić nie masz o co się martwić. Zrobię to za ciebie.
Obsługa klienta
Nie ma co ukrywać, że obsługa klienta to coś bez czego sprzedaż niezależnie czy internetowa czy stacjonarna nie będzie w stanie funkcjonować na odpowiednio wysokim poziomie. Dlatego właśnie jest ona tak bardzo istotna. W przypadku aptek internetowych bierzemy pod uwagę następujące aspekty.
Dostęp klienta do maila apteki, jej numeru telefonu, chatbota (komunikatora pokroju messengera czy What’s up’a). Jednak oczywiście sam dostęp nie wystarczy. Nie ma on zbyt dużego znaczenia jeśli czas reakcji oraz kultura obsługi stoją na bardzo niskim poziomie, dlatego one też będą poddawane bardzo szczegółowej ocenie. Sprawdzę też stan wiedzy obsługi na temat sprzedawanych towarów itp.
Są to bardzo ważne kwestie, które ostatecznie mogą wpłynąć na to czy zdecydujesz się kupić w danej aptece produkt czy jednak będziesz wolał wybrać konkurencyjną firmę. A ja przetestuję je specjalnie dla was.
Czas pracy i czas realizacji
Z racji, że ranking aptek internetowych to jak sama nazwa wskazuje to sklepy internetowe to nie biorę pod uwagę aptek stacjonarnych. Oceniając czas pracy mam na myśli między innymi czas w jakim uzyskujemy odpowiedzi na na maile, wiadomości na chatbocie o czym wspominałem już w poprzednich nagłówku czy sam kontakt telefoniczny. Do tego istotną kwestię odgrywa tutaj nie sam czas realizacji zamówienia a raczej to kiedy jego przygotowanie się zacznie. Dla przykładu, czas realizacji zamówienia może trwać dla kupującego od 12 do 24h w tygodniu w zależności od godziny, w której złożyliśmy zamówienie.
To dość oczywiste, że jeśli kupiliśmy lek o 1 w nocy to najszybciej prace nad nim ruszą nad ranem. Jednak zdarzają się także sytuacje gdzie klient musi czekać dla przykładu nawet do kilku dni zanim firma rozpocznie przygotowywanie paczki. Powody tego są różne jednak dla nas kupujących nie mają one znaczenia bo często w bardzo mocny sposób wydłużają nasz czas oczekiwania nawet o kilka dni roboczych. Sam niestety tego doświadczyłem kiedy czekałem na swoje leki a ich dostawa z dwóch dni roboczych wydłużyła się nawet do do półtora tygodnia.
Podejście do reklamacji i innych problemów
Każdemu kto robił zakupy przez internet czy stacjonarnie na pewno zdarzyło się raz zwrócić towar niezależnie czy był to przeterminowany jogurt w sklepie czy po prostu zamówiony przez nas rozmiar butów był nieodpowiedni. W większości przypadków zwroty nie są problematyczne jednak bardzo często pojawiają się pojedyncze wyjątki, które celowo utrudniają nam dokonanie zwrotu i odzyskanie pieniędzy.
Jednak należy pamiętać, że jogurt i buty to nie to samo co leki. Tutaj kluczową rolę odgrywa data ważności oraz stan w jakim do nas przyjdą. Dlatego właśnie głównej ocenie poddam całą politykę zwrotów konkretnych firm, ale nie tylko. Różnego rodzaju problemy mogą pojawić się na przeróżnych płaszczyznach.
Gratis (darmowe bonusy dla klientów)
Oczywiście nie jest to obowiązkowy przymus żadnego sprzedawcy jednak nie ma co ukrywać, że klient dużo chętniej wróci do danego sklepu jeśli ten o nim nie zapomni i przypomni o sobie chociażby w postaci jakiegoś rabatu albo bonu na następne zakupy. Mile widziane są również darmowe dostawy realizowane w przypadku kiedy zamówienia przekraczają pewną kwotę np. „darmowa dostawa dla zamówień powyżej 100zł”.
Oczywiście można być także dużo bardziej kreatywnym i w ramach „prezentu/pamiątki” zakupowej przesłać na przykład tematyczny ebook lub darmowe próbki produktów. Tak, wiem jak to brzmi w kontekście leków „darmowe próbki” ale nic nie stoi na przeszkodzie aby przesłać stałym klientom małą paczuszkę witamin albo kilku gadżetów takich jak bandaże, gruszka do nosa czy gaza. Osobiście spotkałem się z czymś takim ze strony mojej ulubionej apteki, w której regularnie kupuję produkty.
Obsługa posprzedażowa
Czym jest obsługa posprzedażowa? Jest to coś co stosuje dzisiaj praktycznie każda firma oraz sklep internetowy by przypomnieć o swoim istnieniu swoim byłym klientom. Aby dobrze prowadzić politykę posprzedażową należy mieć dobrze rozwiniętą kampanię mailingową, która informuje potencjalnych klientów o przydatnych sprawach takich jak wyprzedaże, promocje, nowości, rabaty itp. Jest ona bezpośrednio powiązana z powyżej wspomnianymi gratisami.
Jak pewnie zauważyliście większość omawianych przez nas kwestii się ze sobą nawzajem przeplata tworząc jedną spójną całość. Jest to prosty przykład tego, że aby firma niezależnie czy jest to apteka czy sklep obuwniczy zatrzymała przy sobie klientów musi się starać i zachęcać ich w odpowiedni sposób.
Trackbacks / Pingbacks