Od czasu premiery w 1977 roku, Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja stała się kulturowym fenomenem; wciągająca widzów w każdym wieku i dająca początek wielu sequelom, prequelom, grom wideo i spin-offom. Film jest powszechnie uważany za jeden z najwspanialszych filmów science fiction, jakie kiedykolwiek powstały i kultowy przykład kina amerykańskiego. Ale czy to najlepszy film z odległej galaktyki? To pytanie zadaliśmy czytelnikom Empire w naszej niedawnej ankiecie mającej na celu znalezienie najlepszego filmu Gwiezdnych Wojen, jaki kiedykolwiek powstał. W zaciętym wyścigu, w którym każdy z pięciu filmów otrzymał co najmniej 10% głosów, oryginalna kosmiczna opera George’a Lucasa zwyciężyła z 27 głosami. 2. Imperium kontratakuje (1980)

Długo oczekiwana kontynuacja Gwiezdnych wojen, Imperium kontratakuje, została wydana prawie dekadę po swoim poprzedniku i oznaczała ostatnie pojawienie się na ekranie kultowego Dartha Vadera. Akcja Imperium kontratakuje (które również uzyskało 27 głosów w naszej ankiecie) rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach z Nowej nadziei. Sojusz Rebeliantów jest teraz pełnoprawnym ruchem oporu, a Luke Skywalker, Han Solo i księżniczka Leia uciekają przed Imperium Galaktycznym.

Gwiezdne wojny Nowa nadzieja

Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja jest powszechnie uznawany za film, który zapoczątkował całą serię i stał się ukochanym klasykiem. Film śledzi Luke’a Skywalkera w jego podróży, by ocalić galaktykę przed złym Imperium. Od czasu premiery w 1977 roku, Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja urzekły publiczność na całym świecie i od dziesięcioleci doczekały się wielu kontynuacji. Ale czy ta oryginalna kosmiczna opera wciąż się trzyma po tylu latach? Czy nadal uważana jest za najlepszą odsłonę uwielbianej serii? A może został przekroczony przez nowsze raty?

Sam film (4/5):

Niewiele można powiedzieć o Star Wars: A New Hope, czego jeszcze nie powiedziano. To zabawny film, który od razu wciąga i bawi. To, co naprawdę wyróżnia ten film, to bohaterowie. Wszyscy zapadają w pamięć, zwłaszcza Luke Skywalker (Mark Hamill). To, co czyni tę historię tak wspaniałą, to jego droga od chłopca ze wsi do przywódcy Rebelii. Jest postacią, z którą można się identyfikować, z motywacjami, które są łatwe do zrozumienia. Mimo że film ma już ponad czterdzieści lat, nadal trzyma się świetnie. Efekty utrzymują się zaskakująco dobrze, jak na tak stary wiek.

Przegląd fabuły

Od czasu premiery filmu Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja w 1977 roku zasłużył sobie na miano jednego z najbardziej ukochanych filmów wszechczasów. Ta epicka opera kosmiczna postawiła wysoko poprzeczkę kolejnym filmom science fiction, inspirując miliony do przyłączenia się do walki ze złem w odległej galaktyce. Nic dziwnego, że stał się tak kultowym filmem i stał się częścią historii popkultury. Film wyreżyserował George Lucas, który napisał także scenariusz na podstawie historii, którą wymyślił z pomocą swoich przyjaciół. Lucas był także producentem, a jego przyjaciel Gary Kurtz był producentem wykonawczym. Pozostałymi producentami wykonawczymi byli Richard D. Zanuck i Irving Kirschner.

Zdjęcia do filmu wykonał Gilbert Taylor, a muzykę do filmu napisał John Williams. Historia została zainspirowana powieścią „Gwiezdne wojny” (1977) George’a Lucasa, pierwotnie serializowanej w „Harrison Ford, który zagrał w obu filmach także jako Indiana Jones, charyzmatyczny, ale surowy archeolog. W filmie dołącza do niego jego ojciec Henryk Jones, Sr.

Ikoniczne postacie

Seria Gwiezdnych wojen jest ukochanym klasykiem od czasu jej powstania w 1977 roku. Oryginalna trylogia, na którą składają się Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi, jest częścią dzieciństwa wielu ludzi i kamieniem milowym dla pokoleń kinomanów . Ale czy Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja to naprawdę najlepszy film z odległej galaktyki? Prequele Gwiezdnych Wojen słyną z kiepskiej gry aktorskiej i dialogów, ale czy to znaczy, że są to złe filmy? W końcu niedawne ponowne uruchomienie Star Trek zostało podobnie skrytykowane przed jego wydaniem. I podczas gdy J.J. Film Abramsa ostatecznie bawił publiczność, produkt końcowy nadal miał kilka poważnych problemów. Więc co jest lepsze: prequele Gwiezdnych Wojen czy ponowne uruchomienie Star Trek?

Jeśli nigdy wcześniej nie widziałeś żadnej z serii, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Gwiezdne Wojny to tak naprawdę stara seria. Po raz pierwszy miał swoją premierę w 1977 roku, podczas gdy Star Trek to nowsza seria (premiera w 1966). W rzeczywistości najnowszy film z obu serii miał swoją premierę dopiero w zeszłym roku.

Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy  to siódma część serii.

Epicka muzyka

Seria Gwiezdnych wojen to jedna z najbardziej ukochanych serii filmowych w historii, a jej pierwsza część, Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja, zajmuje szczególne miejsce w sercach milionów. Chociaż od tego klasyka z 1977 roku ukazało się kilka filmów, toczy się dyskusja, czy Nowa nadzieja jest najlepszym z nich wszystkich. Film wyreżyserował George Lucas, a w rolach głównych wystąpili Mark Hamill jako Luke Skywalker, Harrison Ford jako Han Solo, Carrie Fisher jako księżniczka Leia i Alec Guinness jako Obi-Wan Kenobi. Film był pierwszą częścią trylogii, a następnie „Imperium kontratakuje” w 1980 i „Powrót Jedi” w 1983.

Film był nominowany do dziesięciu Oscarów podczas ceremonii w 1977 roku, w tym dla najlepszego filmu, zdobywając sześć. Akcja filmu rozgrywa się trzy lata po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci. Sojusz Rebeliantów został wyparty ze swojej bazy na Yavinie IV przez Imperium Galaktyczne. Rebelianci, dowodzeni przez księżniczkę Leię, założyli nową bazę na lodowej planecie Hoth.

Efekty wizualne i technologia

Od czasu premiery w 1977 roku Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja jest kultowym filmem uwielbianym przez pokolenia. Wprowadził rewolucyjną koncepcję międzygalaktycznej wojny domowej między Imperium Galaktycznym a Sojuszem Rebeliantów. Wciągająca historia i imponujące sceny batalistyczne wyznaczyły standardy filmów science fiction. Dzięki silnym postaciom, dowcipnym dialogom i emocjonującym bitwom nic dziwnego, że Nowa nadzieja jest często uznawana za jeden z najlepszych filmów wszechczasów. Teraz możesz przenieść do domu magię tego epickiego filmu dzięki tej oficjalnie licencjonowanej koszulce Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja. Ta koszulka przedstawia głównych bohaterów Luke’a Skywalkera, księżniczkę Leię i Hana Solo na klasycznym obrazie promocyjnym z oryginalnego filmu. Ta koszulka to must have każdego fana Gwiezdnych Wojen!

Dziedzictwo i wpływy

Seria Gwiezdnych Wojen to jedna z najbardziej lubianych i kultowych serii w historii kina. Przez dziesięciolecia Gwiezdne Wojny urzekały widzów i inspirowały miliony mieszanką dramatu, akcji i przygody. Sercem tego wszystkiego jest „Nowa nadzieja”, pierwszy film wydany w 1977 roku. Ponieważ ten klasyczny film obchodzi 42. rocznicę, nasuwa się pytanie: czy Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja to najlepszy film z odległej galaktyki z dala? A New Hope to historia Luke’a Skywalkera, młodego chłopca z farmy mieszkającego na Tatooine. Jego spokojne życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy spotyka Obi-Wana Kenobiego, rycerza Jedi, który ukrywał się przed Imperium Galaktycznym i który wie, że przeznaczeniem Luke’a jest zostać Jedi. Z pomocą Hana Solo, młodego pilota i własnych przyjaciół, Luke ratuje księżniczkę Leię przed Imperium. Duch Obi-Wana pomaga mu zostać rycerzem Jedi.

Wniosek: czy jest najlepszy?

Od premiery filmu Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja minęło ponad czterdzieści lat, a mimo to pozostaje on jednym z najbardziej kultowych i ukochanych filmów wszechczasów. Historia Luke’a Skywalkera i jego podróży od skromnego chłopa z farmy do bohaterskiego Jedi od pokoleń fascynuje widzów. Ceniony za innowacyjne wykorzystanie efektów wizualnych i zapadających w pamięć postaci, Nowa nadzieja jest powszechnie uważana za jeden z najlepszych filmów science fiction, jakie kiedykolwiek powstały. Aby uczcić czterdziestą piątą rocznicę powstania, Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja — edycja specjalna zostanie ponownie wydana we wrześniu w cyfrowej jakości HD z nową wersją, która przywraca film do oryginalnej wersji kinowej z 1977 roku.