Co utorowało drogę barankowi? W zeszłym roku w okresie jesienno-zimowym mogliśmy być świadkami jednego wielkiego powrotu w modzie męskiej jak i damskiej. Chodzi tutaj oczywiście o nic innego jak o polar (technicznie wytwarzana tkanina z butelek PET). Przez wiele lat nie był on widoczny zarówno na pokazach modowych jak i w codziennych kreacjach.

Jego zastosowanie zostało zepchnięte raczej do bycia czymś w rodzaju materiału dla ubrań roboczych lub elementów garderoby, w którym nie pokazujemy się poza domem. Oczywiście aż do 2021 roku. W tym momencie nadszedł tak zwany wielki powrót.

Polary zaczęły pojawiać się w formie kurtek, koszul, bluz itp. Były praktycznie wszędzie. Jednak był to 2021 rok a teraz jesteśmy w 2022 i ciągle możemy obserwować ich obecność ale już w nieco zmienionej formie.

Dzisiaj częściej możemy spotkać się z tak zwanym barankiem czyli dużo bardziej włochatej wariacji polaru. Przyjął on podobnie jak rok wcześniej polar formę bardzo wielu części naszej codziennej garderoby i świetnie wpasował się zarówno w stylizacje casual, smart casual czy nawet będący po drugiej stronie bieguna streetwear.

BARANEK JAKO KURTKA

Powyższy widok jest zdecydowanie większości z was już znany. Jest to nic innego jak już kultowa na 2022 rok kurtka typu baranek.

Będąc absolutnie szczerym ani trochę nie dziwi mnie fakt, że kurtka w stylu baranka stała się tak wielkim fenomenem.

Można było dostać ją praktycznie wszędzie, zarówno w popularnych sieciówkach takich jak H&M, Stradivarius, Reserved jak i wśród produktów oferowanych przez marki z wyższej półki takie jak Guess, Tommy Hilfiger itp. oraz już w mocno prestiżowych punktach takich jak sieć sklepów Vitkac.

Oczywiście sam dość unikalny jak na tamten moment efekt wizualny i krój kurtki nie zapewniłby jej sam z siebie tak dużej popularności. Bardzo pomocne w tym okazało się to, że jest bardzo wygodna oraz przede wszystkim ciepła.

Świetnie sprawdza się jako ubranie typowo przejściowe na okres jesienny czy wczesnowiosenny ale także na zimę. Wygoda połączona z praktycznością i wysoką estetyką potrafi zrobić swoje.

PROBLEM Z CZYSTOŚCIĄ? JAK ZACHOWAĆ KOLOR BARANKA?

Trudno wypowiadać się na temat pielęgnacji ubrań w momencie jeśli nie mówimy o jakimś konkretnym modelu konkretnej marki. Znaczy się byłoby tak w przypadku gdybym mówił ogólnie np. o katanach.

Tutaj jednak na dobrą sprawę wziąłem na tapetę konkretnie materiał, z którego wykonywane sa ubrania więc mogę rzucić wam kilka popularnych sposobów oraz podpowiedzi na temat tego jak wygląda utrzymanie w czystości włochatego polaru.

Sam polar, z którego utrzymuje się naszego baranka to cienkie poliestrowe włókna wypełnione powietrzem, jest on w całości wykonany z tworzyw sztucznych i PET (polimer o dużym udziale fazy krystalicznej).

Jest to oczywiście najpopularniejsza wersja. Efekt baranka na ubrania może być uzyskiwane także w zupełnie inny sposób. Tutaj jest to już zależne bezpośrednio od producenta.

No dobra, no to jak go najlepiej czyścić? Cóż w przypadku ciemniejszych kolorów takich jak czernie, brązy itp. najlepszą opcją jest wywrócenie baranka na lewą stronę (w ten sposób unikamy szansy na filcowanie materiału) i pierzemy go w zimnej wodzie.

Możemy suszyć go bębnowo jak i klasycznie ale bez odwracania na prawą stronę. W przypadku jasnych kolorów takich jak biele czy jasne beże może być już problem z praniem domowym. Wtedy najlepszą opcją będzie dostarczenie ubrań do pralni i wykonanie prania chemicznego.

Czym jest pranie chemiczne? W wielkim skrócie jest to pranie na sucho przy pomocy rozpuszczalników.

KORZUCH XXI WIEKU?

Kiedy patrzy się na baranka to nie ma co ukrywać, że pierwszą rzeczą z jaką nam się kojarzy jest klasyczny kożuch, które też czasy swojej największej świetności w oryginalnym wydaniu ma już za sobą, jednak był on wciąż obecny w kulturze mody ale w lekko zmienionej formie np. w postaci płaszczy męskich.

Można powiedzieć, że kożuch wrócił do nas tylko w postaci baranka nie będącego wykonanym z naturalnej skóry tylko z różnych materiałów sztucznych. Jest to kolejny dowód tego, że moda lubi bardzo wracać do starych trendów i je mniej lub bardziej modyfikować.

JAKIE BARANEK JEST WARTY POLECENIA?

Zależy oczywiście ile chcecie wydać i na jakim dokładnie kroju wam zależy. Jeśli chodzi o sieciówki to zdecydowanie polecam produkty od Zary. Ma ona w swoim asortymencie naprawdę spory wybór baranków męskich jak i damskich o rożnych krojach i rozmiarach.

A jak wyglądają ceny? Stosunkowo różnie, niektóre produkty można wyrwać na promocjach już w okolicy 150zł co jest naprawdę dobrą ceną jak na jakość, którą dostajemy.

Jednak standardowo musimy przygotować się na wydatek od 200 do mniej więcej 500zł, wszystko zależy tutaj od kroju.

Bardzo dobrą opcją są także wyroby Levisa, miał on w swojej kolekcji kilka bardzo dobrze ocenianych modeli krótkich baranków kurtki w klasycznym stylu sherpa.

Jeśli jednak chcecie zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy to możecie rozważyć zakupy w sklepach takich jak H&M czy Reserved, ceny powinny być tam jak najbardziej przystępne jak na obecną inflację.